Dopravní web

Informace a publicistika
z oboru dopravy,
se zvláštním zřetelem
na dopravu veřejnou


Sobota  20. července 2019
Nemůžete využívat veškerý servis Dopravního webu, přihlašte se prosím.


Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře
Zapomenuté heslo
Libochovice
17.května 2008 - vjezd od Straškova do Libochovic a řada 830
zobrazení: 1065
známka: 1.00


Poslední komentáře

 • Hey Love, i am Lovleen origanally from amitsar brought in kolkata, i am independent kolkata escort . . . (Na krakovské Letiště se půjde pod nádraží)
 • Thanks for putting aside the push to hurt that, I truly feel unequivocally about it and love changin . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Great information! I starting late kept running as time goes on your blog and have been pulling back . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Nice information, key and mind-blowing structure, as offer particularly finished with epic contempla . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • This is a scattering post. Everything contemplated enlightening and creative substance. These consid . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Yes I am totally agreed with this article and I on a particularly focal estimation need say that thi . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Its such a bewildering or veritable blog, its occurs, I really restoring from this blog, appreciativ . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • I think this is a focal post and it is enterprisingly epic and capable. consequently, I should need . . . (Mongolsko, Ulánbátar)
 • Vyhledávání


  Motto:
  Význam dopravního systému zpravidla pochopíme až v době,
  kdy díky našemu nezájmu zanikne.

  Městská doprava >> Popis provozů >> Rakousko, Linz
  Popis provozů

  Rakousko, Linz

  Vydáno dne 06. 03. 2006 (4117 přečtení)

  Čilý trolejbusový provoz v centru města Hornorakouský Linec je diky své poloze blízko českých hranic oblíbeným cílem dopravních fandů z ČR. Pojďme se tedy podívat, jakými změnami prošla tamní MHD v posledních letech a co jí čeká v budoucnu...  Trolejbus linky 46 vjíždí na točnu u přístavu Patrně nejvýznamnější a zároveň nejsmutnější novinkou je záměr zrušit tamní trolejbusový provoz. Má se tak stát za 7 let a trolejbusy prý budou nahrazeny plynovými autobusy. Jejich nákup začne už v současné době, ale nejprve jimi bude obnovován vozový park autobusů. Zpráva o chystaném zrušení trolejbusů přišla nečekaně, neboť ještě v letech 2000-2001 proběhla téměř kompletní obměna vozového parku trolejbusů. Zakoupeno bylo 19 kloubových trolejbusů Volvo 7000 / Kiepe. Jedná se o moderní vozidla s tichým provozem, nízkou podlahou v celé délce a karoserií unifikovanou s autobusy Volvo 7000, které v Linci též jezdí. Je pozoruhodné, že jeden takový trolejbus stál v přepočtu 14,3 milionu Kč, zatímco nedaleké České Budějovice nedávno zakoupily hlučnější a jen částečně nízkopodlažní trolejbusy 25Tr s cenou 15,8 milionu Kč za kus… Ale zpět do Lince. Po zakoupení nových trolejbusů zůstaly v provozu jen 4 vysokopodlažní trolejbusy, a to sólo vozy Steyr/Kiepe z roku 1988. Sloužily jako záložní a pravidelně vyjížděly jen v ranní špičce. I tyto vozy měly být nahrazeny trolejbusy Volvo 7000, jenže bohužel se tak již nestalo a byly vyřazeny bez náhrady. Díky tomu se už nyní na trolejbusových linkách pravidelně objevují autobusy. Jedním z důvodů, proč jsou linecké trolejbusy v ohrožení, je značná zranitelnost trolejbusové sítě a fakt, že vozy nejsou vybaveny pomocnými dieselagregáty. Existují totiž 2 základní trolejbusové trasy a na každé z nich jezdí 2 linky, které se liší jen koncovými úseky. Pokud tedy na jedné z těchto poměrně dlouhých tras vznikne sebemenší objížďka, dvě ze čtyř trolejbusových linek musí být nahrazeny autobusy. Bohužel se to stává docela často. Nicméně 7 let je dlouhá doba, takže doufejme, že odpovědné osoby mezitím změní názor a ke zrušení trolejbusů nedojde.

  Tramvaj na tramvajové zastávce pod hlavním nádražím Další novinky jsou mnohem příjemnější. Po otevření podzemní tramvajové tratě pod hlavním nádražím v září 2004 se Linec přesně o rok později dočkal dalšího nového úseku tramvajové tratě. Ten navazuje na taktéž zánovní tramvajovou trať na zastávce Hillerstraße na jihu města a vede dále do nově vybudované čtvrti SolarCity. V novém úseku jezdí linka č. 2. Ani konečná zastávka SolarCity však není definitivní. Již je na ní připraveno zaústění dalšího úseku, který povede do Pichlingu. Po realizaci tohoto prodloužení pravděpodobně ze čtvrtí Pichling a Ebelsberg zcela zmizí městské autobusy (nyní 2 linky) a obsluhu zastávek mimo dosah tramvajové tratě zajistí místní mikrobusová linka, která je již v provozu. V plánu jsou další rozšíření tramvajové sítě (např. do Leondingu) a nakupují se nízkopodlažní tramvaje Cityrunner. Těch je nyní v provozu 21 a jejich dodávky mají pokračovat do roku 2008. Zdá se tedy, že budoucnost lineckých tramvají je více než dobrá.

  Trolejbus linky 45 v budově hlavního nádraží Změny se nevyhýbají ani železnici. V roce 2004 byla dokončena totální přestavba lineckého hlavního nádraží. Jeho součástí je i terminál příměstských autobusů, v němž se nacházejí též zastávky autobusů a trolejbusů MHD. K nástupišti v bezprostřední blízkosti tohoto terminálu jsou od listopadu 2005 přesměrovány regionální vlaky Linzer Lokalbahn, které předtím využívaly vlastní archaické nádražíčko, situované trochu blíže centru města.

  Pöstlingbergbahn vjíždí do výhybny Poslední novinkou je záměr zmodernizovat dráhu Pöstlingbergbahn, kterou provozuje linecký dopravní podnik. Jedná se o údajně nejstrmější adhezní tramvajovou trať na světě a má především rekreační charakter. Jezdí na ní historické tramvaje. Její dolní stanice se nachází u konečné tramvaje č. 3 ve čtvrti Urfahr. Od roku 2009 má tato turisty vyhledávaná dráha vypadat zcela jinak. Nebude se na ní nastupovat ve starém dřevěném nádražíčku v Urfahru, ale přímo v centru města na náměstí Hauptplatz, kam bude prodloužena. Staré tramvajky nahradí nová nízkopodlažní vozidla, dlouhá 20 metrů. Upřímně řečeno, nevím, jestli je tohle ten nejlepší nápad…  Související články:
  Paraguay, zašlá sláva železnice (11.03.2006)
  Trolejbusy v bývalé NDR (24.02.2006)
  Helsinki (26.12.2005)
  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
  | Autor: Jan Marek |
  | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
  Vytvořeno pomocí redakčho systému phpRS  
  Toto je svobodný web. Uveřejněné texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce.

  RSS feed Bezptičnyj produkt